194

Mercimek Çorbası

Sağlıklı bir çorba tarifi arıyorsanız, mercimek çorbası tarifi sizin için bir tarif olacaktır. Tam bir şifa deposu olan mercimek çorbası tarifi, soğuk hastalıklardan hızlı bir şekilde iyileşmenize de yardımcı olacaktır. Mercimek çorbası tarifi arıyorsanız ve mercimek çorbası yapmayı merak ediyorsanız, "mercimek çorbası tarifi, mercimek çorbası nasıl yapılır" bölümüne bakın.

Mercimek çorbası tarifi

Mercimek çorbası malzemeleri

- 1.5 su bardağı sarı mercimek

- 1.5 su bardağı tavuk suyu

- 4 su bardağı su

- 1 çay kaşığı tuz

- 1 yemek kaşığı tereyağı

- 1 yemek kaşığı yağ

- 1.5 yemek kaşığı domates ve biber salçası

- 1 yemek kaşığı kekik

- 1 çay kaşığı kırmızı biber

- 2 yemek kaşığı un

Mercimek çorbası yapmak

Mercimekleri bir tencereye alıyoruz. Temiz su elde edene kadar bol miktarda yıkarız. Yıkanmış mercimeklere 1.5 bardak tavuk suyu ekliyoruz ve 3 bardak su ekliyoruz. Mercimek yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Kaynadığında, sobadan alır ve blenderden geçiririz. Tereyağı ve yağı başka bir tavana koyduk ve ısıttık. Kızgın yağa un ekliyoruz. Rengi değiştiren un üzerine 1,5 yemek kaşığı domates salçası koyduk. Koku ortaya çıkana kadar kavuruyoruz. Kokulu domates salçası üzerine baharat seviyorsanız, kekik ve biber ekleyin ve 1 su bardağı su ekleyin. Kaynana kadar bolca karıştırıyoruz. Kaynadığında altını kesiyoruz.

Birleştirme işlemine devam ediyoruz. Mercimek sobaya geri alınır ve kaynatılması beklenir. Kaynar mercimekleri kaynar domates sosuyla birleştiriyoruz. Tuz ekleyip iyice karıştırıyoruz. 2-3 dakika kaynatıldıktan sonra çorbamız hazır.